PORADY ŻYWIENIOWE

Zawsze karm swojego psa karmą odpowiednią do jego wieku i stylu życia. Nigdy nie podawaj swojemu psu przysmaków ze swojego stołu ani resztek, ponieważ to szczególnie może być tuczące. Opracowano specjalną karmę dla psów, wolną od bakterii i substancji szkodliwych, oraz zawierającą wszystkie niezbędne substancje odżywcze dla kompletnego żywienia psa.
Jeżeli sądzisz, że powinieneś uzupełniać karmę, którą żywisz swojego psa, inną, postępuj jak następuje: zacznij od zastąpienia małej ilości obecnej karmy nową; codziennie zwiększaj ilość nowej karmy; pod koniec tygodnia stara karma powinna zostać kompletnie zastąpiona przez nową. Kiedy zmieniasz karmę w sposób opisany powyżej, zapobiegasz wystąpieniu biegunek.
Szczeniętom poniżej dwóch miesięcy lepiej jest moczyć karmę, dopóki nie zaczną jej same rozgryzać. Dlatego kęsy suchej karmy nie powinny być zbyt duże. W wieku dwóch miesięcy szczenięta potrzebują czterech do pięciu posiłków dziennie. W wieku trzech miesięcy, powinny dostawać trzy posiłki dziennie. Od momentu, kiedy będą miały rok, należy je karmić tylko dwa razy dziennie. Choć szczenięta potrzebują dużych ilości pokarmu w stosunku do swoich rozmiarów, ich żołądek nadal jest małych rozmiarów i nie należy im podawać zbyt dużych posiłków na raz.
Oczywiście, miło jest dawać dorosłemu psu przysmak pomiędzy posiłkami, np. kiedy sami jemy posiłek, ale należy uważać i, o ile to możliwe, dawać ich tylko przysmaki podobne do prawdziwego psiego jedzenia: stąd żadnego tortu, ciastek czy kawałków mięsa. Jeżeli podajemy zbyt dużo nieprawidłowej karmy, wypiera ona dobrą karmę, co może powodować problemy.
U starszych zwierząt poleca się mieszać karmę z niewielką ilością ciepłej wody. Ciepło lepiej wydobywa zapach karmy i sprawia, że nerki są lepiej przepłukiwane. To ostatnie ma duże znaczenie, bo starsze zwierzęta często mają cokolwiek zmniejszoną funkcję nerek. Sprawiając, że więcej płynów przepływa przez nerki, uboczne produkty przemiany materii są skuteczniej usuwane.
Kęsy są gotowe do jedzenia. Jeżeli bierzesz pod uwagę, że powinieneś podawać psu dobrze zbilansowaną dietę, nie ma powodu, by nie mieszać różnych rodzajów karmy, jak karma sucha, z małymi ilościami pasztetu lub wilgotnej karmy. Pies będzie to uważał za bardzo smaczne!
Dzienna racja pokarmu, jaką Twój pies powinien otrzymywać jest oznaczona na opakowaniu karmy. Jest to tylko wytyczna; jednak, ilośc karmy, jaką podajesz psu zależy od jego aktywności, rasy i płci, etc.
Zawsze zapewnij wystarczającą ilość świeżej czystej wody pitnej. Z wiekiem, obniża się wytwarzanie laktazy u psów; laktoza nie jest już trawiona i działa jak środek przeczyszczający. Można temu zapobiec podając psu mleko (lub produkty mleczne) poczynając od wieku szczenięcego, sprawiając, że organizm nadal produkuje laktazę.
Psom średnich i dużych ras lepiej umieszczać miski z karmą i wodą na specjalnych stojakach. W ten sposób pies może pobierać karmę lub wodę nie nachylając się zbytnio, co może mieć negatywny wpływ na jego barki, szyję i kończyny.